Zdrowie i czas wolny

Dbaj o swoje okno na świat! Zdrowe oczy to podstawa!

Jak mówi popularne przysłowie, w zdrowym, ciele zdrowy duch. Jednocześnie wszyscy znamy też przysłowie, mówiące, że oczy są zwierciadłem duszy. Są one naszym oknem na świat. U naszego gatunku wzrok zajmuje najwyższe miejsce w hierarchii zmysłów. Oczywiście wszystkie zmysły są dla nas ważne i ciężko wyobrazić sobie brak lub częściową utratę któregokolwiek z nich, jednak gdybyśmy mieli wytypować ten dla nas najważniejszy, dzięki któremu możemy w ogóle funkcjonować w społeczeństwie, pracować, rozwijać się, nasz wybór pada na wzrok właśnie. Czyż nie warto więc należycie dbać o ten najbardziej podstawowy dla nas zmysł? Niestety, wiedza o tym, jak powinna wyglądać skuteczna profilaktyka oczu nie jest zbyt rozpowszechniona i wciąż nie bierzemy pod uwagę wielu czynników, które mogą spowodować znaczny ubytek lub nawet utratę wzroku.

Jak dbać o oczy?

Cóż zatem należy uczynić, by móc cieszyć się dobrym wzrokiem i nie przemęczać naszych oczu? Przede wszystkim powinno ograniczyć się czas spędzany przed monitorem komputera i innych urządzeń elektronicznych. Ponieważ nie zawsze jest to możliwe, dobrze jest zainwestować w okulary dedykowane dla osób spędzających przy komputerze sporą część dnia. Ich ceny znacznie spadły, a stanowią one dość skuteczny środek zabezpieczający. I tak jednak powinno się robić w miarę możliwości przerwy, aby nasze oczy mogły odpocząć. Należy też korzystać z opcji regulowania jasności naszego monitora i dostosowywać ją do jasności otoczenia, gdyż użytkowanie z jasnego monitora w ciemnym pomieszczeniu jest zabójcze dla naszego wzroku, a przecież zdrowe oczy są podstawą w wielu zawodach, w których praca polega na pracy z komputerem.

Odpowiednio dobrane okulary?

Należy też odpowiednio dobierać okulary, a przede wszystkim zamawiać je, a nie kupować egzemplarze gotowe! Niestety, kupowanie gotowych okularów w marketach czy aptekach jest niezwykle popularne, a może mieć katastrofalny wpływ na nasz wzrok i należy się go stanowczo wystrzegać! Bardzo często traktujemy też narządy jako odrębną całość, zapominając, że są one częścią składową całości i są one od niej współzależne. Kiedy jeden organ szwankuje, ma też negatywny wpływ na inne. nie inaczej jest z naszymi oczami, które uszkodzone zostać mogą zostać przez takie choroby, jak nadciśnienie czy cukrzyca.

Nawracające stany zapalne, a także choroby autoimmunologiczne, czyli takie, w których układ odpornościowy atakuje nasze zdrowe narządy, też mogą być przyczyną ubytków wzroku. Jeżeli posiadamy którykolwiek z tych problemów zdrowotnych, trzeba zacząć go leczyć. Dobre funkcjonowanie wzroku jest zależne od funkcjonowania całego organizmu, więc najlepiej dbać o wzrok poprzez dbanie o swój organizm. Jest to banalne stwierdzenie, którego można użyć mówiąc o dowolnym narządzie, jednak wiele osób na co dzień o tych sprawach nie pamięta lub je zaniedbuje.

Dieta

Nie mniej ważna w profilaktyce wzroku jest też dieta. Aby cieszyć się zdrowiem oczu spożywać powinniśmy pokarmy bogate w witaminy A, E i C, luteinę, zeaksantynę i cynk. Dieta bogata w te składniki zabezpieczy nasze oczy przed promieniowaniem czy wolnymi rodnikami. Ważne jest też higiena oczu w postaci używania specjalnych chusteczek do ich przecierania, zamiast używania do tego dłoni. Powinno się je też chronić przed brudem i pyłem, a także używać kropli nawilżających, a także zwykłej soli fizjologicznej, dostępnej w aptece. Powinno się też regularnie odwiedzać okulistę, gdyż lepiej jest zapobiegać, niż leczyć.